BIP UM Hajnówka

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce
ul. Ks. Dziewiatowskiego 2 17-200 Hajnówka
 tel./fax 85 682 27 76

Godziny pracy: poniedziałek - piątek w godz. 7:30-15:30

e-mail osir@hajnowka.pl

www.osir.hajnowka.pl

Dyrektor: Mirosław Awksentiuk - e-mail awksentiuk@hajnowka.pl

 

 

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce jest jednostką samorządową powołaną do realizacji zadań własnych gminy miejskiej Hajnówka w sprawach kultury fizycznej, rekreacji i turystyki.

Przedmiotem działania OSiR jest:
- budowa, rozbudowa i utrzymanie bazy sportowej oraz urządzeń sportowych i rekreacyjnych na terenie Ośrodka,
- koordynacja działań na rzecz właściwego i pełnego wykorzystania istniejącej bazy sportowo – rekreacyjnej,
- przygotowanie oferty w zakresie sportu powszechnego oraz tworzenie kalendarza imprez sportowo – rekreacyjnych i turystycznych,
- prowadzenie działalności wychowawczej i popularyzatorskiej w zakresie rozwoju kultury fizycznej i sportu, turystyki i rekreacji,
- organizowanie szkoleń, treningów oraz imprez i zawodów sportowo – rekreacyjnych.

Bazę sportowo – rekreacyjną w Hajnówce stanowią:

a) zespół obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce przy ulicy Ks. A. Dziewiatowskiego 2,
w skład którego wchodzą:
trawiaste boisko do piłki nożnej z bieżnią żużlową i trybunami na 900 miejsc,
trawiaste boisko boczne z przeznaczeniem do treningów i gry drużyn młodzieżowych,
boisko do piłki siatkowej plażowej,
2 korty tenisowe o nawierzchni gliniasto – ceglanej, o wymiarach 25x45 m, ogrodzone siatką,
basen otwarty duży (50x20m),
basen brodzik dziecięcy o pow. 174 m²,
szatnie z węzłem sanitarnym i zapleczem dla sędziów,
budynek administracyjny z zapleczem magazynowym.

b) Street Workout Park na terenie Ośrodka - strefa do ćwiczeń, składająca się z kompleksu drążków zamocowanych na różnej wysokości i poręczy równoległych, zapewniających możliwość wykonywania całego wachlarzu ćwiczeń i ewolucji.

c) Centrum Turystyczno – Rekreacyjne przy ulicy Parkowej:
boisko do koszykówki 28x16 m,
2 korty tenisowe z nawierzchnią tartanową 36x41 m,
skatepark i funboxy do jazdy na rolkach,
budynek techniczno – socjalny, o pow. użytkowej 39,5 m².

Główne, cykliczne imprezy rekreacyjno – sportowe organizowane przez OSiR, to:

Półmaraton Hajnowski – najważniejsza impreza biegowa naszego regionu, zaczynająca się w stolicy Puszczy Białowieskiej, czyli Białowieży, a kończąca w centrum miasta Hajnówka. Uczestnicy mają do pokonania dystans 21.097,5 m. Półmaraton Hajnowski, pomimo kameralnego charakteru, stał się ważnym punktem w kalendarzu najlepszych imprez biegowych w Polsce. Dobra organizacja oraz profesjonalna obsługa dotychczasowych edycji sprawiły, że bieg zdobył wiele wyróżnień.
Hajnowska Dwunastka - impreza skierowana jest do fanów rekreacji z całej Polski. Malownicze zakątki puszczy to idealne miejsce do uprawiania sportów. Zawodnikom, pokonującym 12-kilometrową trasę, towarzyszy śpiew ptaków oraz szum drzew, przez co bieg wśród kniei staje się prawdziwą przyjemnością. Po zawodach niestrudzeni biegacze mogą liczyć na chwile relaksu przy biesiadzie wraz z akompaniamentem muzyki.
Bieg Rodzinny po Puszczy Białowieskiej - jest propozycją adresowaną do mieszkańców Hajnówki. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest udział całych rodzin (rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki). Bieganie w Puszczy Białowieskiej ma na celu zachęcenie rodzin do wspólnego spędzania czasu w formie aktywnej, w otoczeniu przyrody.
Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Miasta Hajnówka – to jedna z imprez propagująca bieganie, zgromadzająca na starcie setki uczestników, zarówno młodzieży z hajnowskich szkół, jak i młodzieży i dorosłych z powiatu hajnowskiego. Jesienne zawody wokół Parku Miejskiego OSiR organizuje od roku 1996.
Hajnówka Biega – od kwietnia do października w każdą środę OSiR organizuje akcję „Hajnówka Biega”. Impreza rekreacyjna przyciąga coraz więcej sympatyków biegania leśnymi ścieżkami Puszczy Białowieskiej. Trasę o dowolnym dystansie można pokonać marszem, truchtem lub biegiem pod okiem instruktora.
Rajdy rowerowe - cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży jak i osób dorosłych. Jest to dobry sposób na spęczenie czasu wolnego, poznanie nowych miejsc i spotkanie ciekawych ludzi. Jazda na rowerze ma zbawienne znaczenie dla naszego organizmu. Pozwala schudnięć i wymodelować sylwetkę, wzmacnia mięśnie bioder, brzucha, grzbietu, ramion i nóg, zwiększa wentylację całego organizmu, zwiększa wydolność serca i płuc, zapobiega żylakom i przeciwdziała zakrzepom. Z roku na rok zwiększamy nasza ofertę w zakresie turystyki rowerowej. Już na stałe zagościł w naszym kalendarzu: Trzydniowy Rajd Rowerowy na Białoruś, Trzydniowy Rajd Rowerowy „Zachowaj trzeźwy umysł”, Dwudniowy Rajd dla gimnazjalistów i Dwudniowy dla młodzieży szkół średnich.
Impreza rekreacyjno – sportowa z udziałem osób niepełnosprawnych – OSiR rozszerzając swoją ofertę organizuje również imprezy z udziałem osób niepełnosprawnych. W okresie letnim jest nią Spartakiada lekkoatletyczna na Stadionie OSiR, natomiast w okresie zimowym – Gry i zabawy wodzie w Parku Wodnym. Głównym celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami, poczucie własnej wartości i sprawności oraz udział w życiu społecznym.
Młodzieżowa piłka nożna – Ośrodek Sportu i Rekreacji od wielu lat prowadzi systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą z hajnowskich szkół. Dzięki swoim staraniom powoli wśród młodych mieszkańców Hajnówki zwiększa się świadomość, że sport może być modny i ważny w życiu każdego z nich. Przykładem są cztery działające drużyny piłkarskie, w przedziale wiekowym od 8 do 16 lat, biorące udział w rozgrywkach w ramach Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. Celem OSiR jest przygotowanie młodych piłkarzy do wyczynowego uprawiania piłki nożnej poprzez wychowywanie w duchu sportowej rywalizacji, kultury osobistej oraz wewnętrznej samokontroli.
Piłka siatkowa – Turnieje siatkówki w Hajnówce cieszą się dużym zainteresowaniem. Co roku organizujemy kilka imprez cyklicznych takich jak: Mistrzostwa Hajnówki w Piłce Siatkowej Plażowej Amatorów. Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych, Mistrzostwa Hajnówki w piłce Siatkowej Halowej Amatorów. W okresie ferii i wakacji organizujemy turnieje dla młodzieży szkolnej.
Tenis Stołowy – oferta adresowana do sympatyków tej dyscypliny, w szerokim przedziale wiekowym. Turniej Tenisa Stołowego im. Jarosława Leszczyńskiego, odbywający się zawsze 11 listopada, z roku na rok gromadzi zawodników nie tylko z powiatu, ale z całego województwa podlaskiego.
Tenis Ziemny – pasjonaci tenisa z Hajnówki i województwa podlaskiego w wielogodzinnych bojach walczą o prymat i nagrody organizatorów. W celu zwiększenia zainteresowania tą dyscypliną organizowane są kursy nauki i doskonalenia gry prowadzone przez profesjonalnych instruktorów.

 


Data wytworzenia: 2011-07-21 16:01 Autor: Małgorzata Muszkatel Data publikacji: 2003-06-07 00:00 Osoba udostępniająca na stronie: Jolanta Zachaj Data ostatniej modyfikacji: 2017-03-10 Osoba modyfikująca: Emilia Rynkowska